איך להקליט פודקאסט: 5 טיפים חשובים

הקלטת אודיו איכותית דורשת מידה מסויימת של תרגול, אך בתקווה נצליח לחסוך לכם קצת משלב הניסוי והטעיה עם העצות הבאות. למרבה הצער, אף כמות של עיבוד ועריכה לא תהפול הקלטה גרועה למעולה, לכן חשוב להקפיד על אסטרטגיות מהסוג שנציג במאמר הבא כדי לוודא שאתם מקליטים אודיו נקי ואיכותי מלכתחילה. הטיפים בהמשך עוסקים ביצירת סביבת ההקלטה אופטימלית ומספר טכניקות מעשיות שתוכלו ליישם בכל פעם שאתה ניגשים ליצור פודקאסט ידש. בסופו של דבר, הקלטת פודקאסט מעולה תלויה ביכולת של היוצר לתפוס את הצליל בצורה מיטבית.

השתמשו בציוד המתאים לעבודה

זה אמנם אפשרי להקליט פודקאסט בעזרת מיקרופון של מחשב נייד, אך זה בהחלט לא מומלץ אם אתם רוצים שאנשים יהנו להקשיב לו. זה אמנם הסעיף הפשוט ביותר מכל העצות שנציג כאן, אך הוא בעל השפעה מכרעת על איכות הצליל.

עבור הקלטת פודקאסט אנחנו ממליצים על אחד משני סוגי מיקרופונים: מיקרופון קונדנסר בעל דיאפרגמה רחבה הוא ללא ספק הבחירה הפופולרית ביותר, והוא יישמע מעולה. ישנם דגמים רבים שעולים מאות שקלים בודדות, ודגמים רבים מגיעים עם חיבור USB כך שתוכלו לחבר אותם ישירות למחשב. למי מכם שמעוניין להשקיע באיכות צליל גבוהה אפילו יותר, השקעה במיקרופון שאיננו בחיבור USB בדרך כלל תשתלם מבחינת איכות הצליל, אך היא תצטריך מכם השקע נוספת בכרטיס קול על מנת שתוכלו לחבר את המיקרופון למחשב. סוג נוסף המומלץ להקלטת פודקאסט הוא מיקרופון דינמי בעל דיאפרגמה רחבה דוגמת ה-Shure SM7B, שתוכנן במיוחד לאולפני שידור. קחו בחשבון שמיקרופון כזה ידרוש מכם להשקיע בקדם-מגבר חיצוני, משום שמרבית כרטיסי הקול לא יהיו מסוגלים לספק רמת Gain מספקת עבורו. כמה סטנדים שולחניים וזוגות אוזניות יהיו השקעה חכמה גם כן.

אל תדלגו על חימום

זה אולי נשמע מובן מאליו, אך הקלטת פודקאסטים דורשת לא מעט דיבורים. אנו ממליצים בחום שבמקום להיכנס לפגישה ״קר״, תחממו מעט את הפה ואת מיתרי הקול על ידי תרגול כמה פיתולי לשון או אפילו לעבור על התסריט שלכם אם יש לכם כזה. חימום מוצלח ישפר מהותית את הדיקציה שלכם ואת היכולת של ואת מובנות הדברים. 

אם אתם פודקאסטרים מהסוג שמנהל שיחות חופשיות עם האורחים שלכם, סוג נוסף וחשוב של חימום הוא פתיחת ה-״שיבר״ התקשורתי שלכם. אנו ממליצים בחום לדאוג שאתם ניגשים לשיחה אחרי שכבר ניהלתם כמה שיחות באותו יום. זה עשוי להשימע טיפשי, אך לנסיוננו פיתוח של כמה סמול-טוקים לפני הפודקאסט או אפילו שיחה חופשית קצרה עם האורח לפני עשויה לעורר מעט את יכולת הביטוי הורבלית שלכם ולהביא לתוצאה סופית זורמת ומעניינת יותר.

דאגו לסביבת הקלטה אופטימלית

יצא לנו להזכיר את החשיבות של ציוד ההקלטה עצמו, אך חשוב לא פחות הוא החלל שבו אתם עובדים. אם אתם יוצרים פודקאסט בבית, זה יהיה רעיון חכם לבצע את ההקלטה בחדר השקט ביותר בבית. סגרו את החלונות והדלתות, כבו את כל המכונות או המכשירים שעלולים ליצור רעש, והכניסו את חיות המחמד שלכם למקום שבו הן לא יפריעו לכם במשך כמה שעות.

עוד אספקט נוסף של חלל ההקלטה הוא האקוסטיקה. מנסיוננו מרבית החדרים בבית לא יהנו מאקוסטיקה שמתאימה להקלטות, והדבר יתבטא לעתים קרובות בצליל עמום והדהוד עדין אך מעיק שלא ניתן להיפטר ממנו בדיעבד. עבור מי מכם שמעוניין להשקיע כסף בפתרון העניין, תמיד תוכלו לחפש ספוגים אקוסטיים שישככו את ההחזרים מהקירות. אך בתור התחלה, מומלץ לדאוג שבחדר יהיה קצת ריהוט כמו ארונות או שידות, שייסיעו בשיכוך ההחזרים. מיטות וספות הן אמצעי ספיגה אקוסטיים מעולים.

שמרו על טכניקה נכונה של עבודה עם מיקרופון

בתור התחלה, מקמו את המיקרופון באותו הגובה של הפה שלכם. דאגו לשבת מספר סנטימטרים אחורה ולהשתמש ב-Pop-Filter בין הפה שלכם למיקרופון, מה שיסייע בצמצום רעשים שנוצרים כשאנו הוגים עיצורים כמו פ׳ או צ׳. אחרי שהמיקרופון יושב במקומו בצורה אידאלית, שבו במקום בו תהיו במהלך הפודקאסט וכווו את עוצמת הכניסה לרמה הרצויה. אם אתם עובדים עם תוכנה שמספקת לכם חיווי חי של עוצמת האות הנכנס, אנו ממליצים לכוון את העוצמה למצב בו גם כשאתם מדברים חזק או אפילו צועקים, אתם לא יוצרים עומס יתר (״Clipping״ֿ) – בדרך כלל הדבר אומר לוודא שמד העוצמה נמצא בערך באמצע גם בדיבור חזק. קשה מאוד עד בלתי אפשרי להציל הקלטה שבה הרבה רעשי Clipping לכן חשוב מאוד לשים לכך לב מבעוד מועד.

ככל שתדברו מקרוב יותר למיקרופון, כך קולכם יישמע חזק יותר. למרות שניתן לערוך ולעבד את הצליל בדיעבד כדי לשמור על עוצמה אחידה, אתם תקלו על עצמכם מאוד אם תנסו לשמור על מרחק עקבי של הפה מהמיקרופון במהלך ההקלטה. להשתמש במיקרופון מעולה זה לא מספיק, צריך גם לדעת להשתמש בו.


שמרו על טכניקת הקלטה נכונה

נגענו בכך מעט בפסקאות הקודמות, אבל זה כל כך חשוב שרצינו להקדיש לכך פסקה שלמה. אם ישנפ מספר משתתפים בתוכנית שלכם, הקליטו כל אחד מהם בערוץ נפרד. זה חשוב משום שזה יאפשר לכם יותר שליטה על איכות הצליל ויוריד משמעותית את רמת הרעש מאשר הקלטת חדר שלם. אם אתם משתמשים ב-Zoom כדי להקליט ראיונות מרחוק, קראו מעט כיצד להקליט ערוצים נפרדים ובצעו הקלטת מבחן לפני שאת צוללים לפרק. אם יש בעיה עם המיקרופון של האורחים שלכם או שאתם יכולים לשמוע את צוות הבנייה מחוץ לבית, חשוב לזהות ולפתור את הבעיות האלה מההתחלה או אם צריך אפילו להמתין מעט. התדבר הגרוע ביותר הוא הקלטת פרק שלם רק כדי לגלות שיש באודיו בעיה שאי אפשר לתקן בעריכה.

ניתן להקליט פרק פודקאסט ללא אוזניות, אבל סביר להניח שתקלטו הרבה פידבק. אנחנו ממליצים לתת לכל המשתתפים אוזניות כדי שלא תצטרכו לבזבז שעות רבות בעריכה וניקיון של הצליל. אוזניות In-Ear יעשו את העבודה, אבל אנחנו ממליצים לכסות את האוזניים באופן מלא כדי לקבל בידוד איכותי וייצוג אמיתי של הצליל שיעזור לכם לאבחן תקלות בזמן אמת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *